S T R O N A

G Ł Ó W N A

10 listopada 2020

Aktywność na dworze - każdy może!

Nie jest żadną tajemnicą, że aktywności na świeżym powietrzu dla naszych maluchów to same korzyści. Lecz co w sytuacji, gdy na dworze panuje zła pogoda? Czy taka w ogóle istnieje?

 

Oczywiście, są dni, gdy aura nas nie rozpieszcza, na zewnątrz panuję wichura, leje jak z cebra, ale w większości przypadków wyjście nam dwór jest możliwe. 

Każdy spacer i wyjście na świeże powietrze, to pierwszy krok do budowania odporności malucha, którą zdobędzie na długie lata. 

 

Słoneczne dni wręcz zachęcają do wyjścia i do tego na pewno nikogo nie trzeba długo namawiać, ale gdy wieje wiatr, czy mży trudniej nam znaleźć motywacje, do spędzania czasu na dworze. Dlatego warto się do tego odpowiednio przygotować. Dobrej jakości ubrania, często wymuszają na nas większe koszty, specjalistyczna, wygodna, termoaktywna bielizna nieraz kosztuje krocie, może być to utrudnieniem. Często szkoda nam poświęcenia lepszych ciuszków naszych maluszków, jest na to pewien sposób.

Ostatnio natknęłam się na instagramie na story, w którym jedna mama, mówiła o tym, że kupuje dla swoich dzieci ubranka z merynosa za kilkanaście złotych, używane w internecie! Moim zdaniem to wspaniały pomysł, który warto wykorzystać, bo dzieci, przecież i tak szybko wyrastają ze swojej odzieży. Dzięki temu spacery można znacznie wydłużyć. 

 

Warto zabrać ze sobą też przekąski takie jak np. owoce, warzywa czy wafle ryżowe, dzięki temu jest szansa, że maluch chętniej pozostanie na dworze, gdy będziemy mieli dla niego „coś” na drogę. Pierwsze spacery nie musza być bardzo długie. Zacznij od krótszych wyjść, ale niech będą regularne, postaraj się by były o stałej porze dnia. 

 

Dlaczego jeszcze warto spędzać czas poza domem? Oprócz zdrowotnych korzyści maluszków (ale też naszych! Warto o tym pamiętać), lasy, parki, a nawet centrum miasta, to otoczenie, w którym dzieci naturalnie odkrywają świat! Gdzie indziej dziecko nauczy się jak on funkcjonuje, jak nie poprzez branie udziału w życiu codziennym. Poprzez obserwacje otoczenia, pozna zasady w nim panujące. Nie w sali, nie z podręczników. To my dorośli umieszczamy dzieci, w sztucznych środowiskach i oczekujemy, że będą siedzieć w ławce, słuchając i czytając o rzeczach, które ich nie interesują. To czego dzieci uczą się w swobodnej zabawie, nie jest możliwe do przekazania w inny sposób, a gdzie indziej będą miały wiekszą możliwość na taki rodzaj aktywności?

 

Możliwość doświadczania, jest również ważna do zdobycia wiedzy o sobie. Prozaicznie zwykła wspinaczka na drzewo, oprócz ćwiczenia funkcji motorycznych, może wpływać pozytywnie na poczucie sprawczości naszych szkrabów. Ktoś zapyta w jaki sposób? Czytałam pewną historie, o małym chłopcu, który przez wiele miesięcy wspinał się na drzewo, jego rok starsza koleżanka, robiła to dużo lepiej niż on(sam nie był ani najodważniejszym dzieckiem, ani najzręczniejszym), aż któregoś dnia udało mu się dostać na wyższą, wcześniej nie zdobytą gałąź. I wtedy wiedział, że on też może to zrobić. W ten sposób jego regularna wspinaczka, w znacznym stopniu przyczyniła się zgromadzonej przez niego pewności siebie. 

 

Pamiętam mój czas spędzony na dworze, pamiętam, że zwykle był bez rodziców. W towarzystwie rówieśników, przez długie godziny przesiadywaliśmy na dworze, w lasach, na podwórkach  kolegów. Zimą, gdy ściągaliśmy buty, zwykle nie czuliśmy już stóp po zabawie w śniegu. Wszyscy przeżyliśmy, a do tego mamy się całkiem dobrze. Kiedy wspominam swoje dzieciństwo, to zastanawiam się, co będą wspominały dzieci, z tych „czasów”. Obawiam się, że za dużo ingerujemy w życie tych małych ludzi, beż głębszego zastanowienia, a może właśnie za dużo analizujemy znajdując zagrożenia, w każdej decyzji naszych dzieci? 

Doprowadziło to do tego, że staliśmy się managerami ich dzieciństwa, zapisując to nowe zajęcia w ich napiętych kalendarzach. 

 

Dlatego, jeżeli masz możliwość to wychodź z dzieckiem jak najczęściej się da i odkrywajcie wspólnie otaczający Was świat! 

81-388 Gdynia

Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 2/19

730 515 102

kontakt@akademiababelka.com

pn. - pt. 7:00 - 17:00

/akademiababelka

project by Mateusz Bajena

/akademiababelkagd